John Farrell Counties Cup Roll of Honour
Year Club
1972 Newbridge Town
1973 Barrow Rovers
1974 Edenderry Town
1975 Park Celtic
1976 Carlow Town
1977 Edenderry Town
1978 Edenderry Town
1979 Castlevilla
1980 Portlaoise AFC
1981 Killavilla Utd
1982 Mill Rovers
1983 Templevilla
1984 Killavilla Utd
1985 Killavilla Utd
1986 Clara Town
1987 Killavilla Utd
1988 Killavilla Utd
1989 Mountmellick Utd
1990 Suncroft
1991 Birr Town
1992 Carbury FC
1993 Clara Town
1994 Costume Celtic
1995 Mill Celtic
1996 Killavilla Utd
1997 Birr Town
1998 Killavilla Utd
1999 Rosenallis
2000 Ballycumber Rovers
2001 Clara Town
2002 Mountmellick Utd
2003 Mountmellick Utd
2004 CK Utd
2005 Killavilla Utd
2006 Melville Utd
2007 Clara Town
2008 Clara Town
2009 Willow Park
2010 St.Peters
2011 Mullingar Athletic
2012 Willow Park
2013 Mullingar Athletic
2014 Melville Utd
2015 Willow Park
2016 Willow Park

 

Special Awards Year Recipients
Contribution to Football 2016 Gerry Quinn (St.Peters)
2015 Paddy McCaul (FAI)
2014 Barry Hennessy (Tullamore Town)
2013 PJ Carey (Newbridge Town)
2012 Ger McCormack (Edenderry Town)
2011 Billy Hyland (R.I.P)  (Mountmellick Utd)
2010 Ollie Holmes (R.I.P.) (Mullingar Athletic)
2009 Richard Kennedy (CCFL)
2008 T.P.Hickey (Temple Villa)
2007 Kevin Byrne (R.I.P) (CCFL)
2006 Frank O’Connell (R.I.P) (Birr Town)
Frank O’Connell Hall of Fame Award 2016 Martin Devine (Clara Town)
2015 Mick Gorman (Abbeyleix Athletic)
2014 Mick Coleman (Portlaoise AFC)
2013 Jimmy Flanagan (Rosenallis)
2012 Padraig Nicholson (Temple Villa)
2011 Gerry McHugh (Willow Park)
2010 John Corboy (Birr Town)
Club of the Year 2016 Willow Park
2015 Willow Park
2014 Willow Park
2013 Mullingar Athletic
2012 Willow Park
2011 Mullingar Athletic
2010 Willow Park
2009 Walsh Island Shamrocks
2008 Willow Park
2007 Clara Town
2006 Portlaoise AFC
Club of the Decade (2005-2015) 2015 Willow Park
Club Merit Award 2016 Inny FC
2015 Ballinahown FC
2014 Castlepollard Celtic
2013 Edenderry Town Youths
2012 Gracefield Athletic
2011 Longford Wanderers
2010 Belanamulla Athlone Town
2009 St. Peters F.C
2008 Ballycumber Rovers
2007 Mullingar Athletic
2006 Melville Utd
Fair Play Award 2016 Clongowes Wood
2015 LOFFA FC
2014 Mucklagh Under 17’s
2013 Killeigh Ladies
2012 Newbridge Town
2011 Clonbonny FC
2010 Raharney FC
2009 Milnore Rovers
2008 Rathowen Utd
2007 Willow Park
2006 Tullamore Rovers
Player Merit Award 2016 Niall Scullion (St.Peters)
2015 Brendan Bracken (CK Utd)
2014 Leona Archibald (Mullingar Athletic)
2013 Gary McHugh (Willow Park)
2012 Niall O’Rourke (Killeigh Ramblers)
2011 Kevin Keegan (Mullingar Athletic)
2010 Gary Kelly (Banagher Utd)
2009 Benny McGuinness (Willow Park)
2008 Aisling Egan (Bealnamulla Athlone Town)
Young Player Merit Award 2016 Sean Connolly (Tullamore Town)
2015 Ciaran McGuiness (Willow Park)
2014 Cathal Callinan (Willow Park)
2013 Cain Brereton (Willow Park)
Special Appreciation award 2016 Sean Lowry (RIP)
2016 Midlands 103
2015 The Herald
2015 Oliver Ward
2015 The Bridge House
2015 PMB Construction
2015 LOFFA
2014 Paddy Nolan
2014 Willow Park Under 19’s
2013 Kilcormac Utd B
2013 Midlands United Powerchair Football Club
2012 Tommy Dunne
2011 Athlone District Schoolboy/Girl League
2011 Longford District Schoolboy/Girl League
2011 Midland Schoolboy Schoolgirl League
2010 Joe ‘Charlie’ Keenan
2010 Offaly and Midland Branch I.S.R.S.
2009 John McDonnell
2009 Special Olympic Soccer Team
2009 Eugene Nolan
International Recognition Award 2015 Niall Scullion (St.Peters)
2015 Gary Stephens (St.Peters)
2015 Mark Connaughton (Inny FC)
2012 Scott Delaney (Tullamore Town)
2012 Ronan O’Reilly (Monksland Utd)
2010 Gary Shaw (Newbridge Town)
2010 Jenny Byrne (Bealnamulla Athlone Town)
2010 Aisling Egan (Bealnamulla Athlone Town)
2010 Catriona Dolan (Bealnamulla Athlone Town)
2010 Paul Friel (Rosenallis)
2010 Brian McCormack (Midlands Celtic)
2009 David Donohue (St.Peters)
2008 Mark Sherlock (St.Peters)
2008 Liam Naughton (Clonown Rovers)
2007 Alan Corby (Birr Town)
2007 Leona Archibald (Mullingar Athletic)

 

Cup Winners Year Winners Runners Up
John Farrell Counties Cup 2016 Willow Park Mountmellick Utd
2015 Willow Park Clara Town
2014 Melville Utd St.Peters FC
2013 Mullingar Athletic CK Utd
2012 Willow Park Mullingar Athletic
2011 Mullingar Athletic Willow Park
2010 St. Peters FC Mountmellick Utd
2009 Willow Park Mullingar Athletic
2008 Clara Town Willow Park
2007 Clara Town CK Utd
2006 Melville Utd CK Utd
Paddy Cotter Senior Cup 2016 Willow Park St.Peters
2015 Willow Park CK Utd
2014 Willow Park Arlington
2013 Willow Park Arlington AFC
2012 Mullingar Athletic Arlington FC
2011 Willow Park Mountmellick Utd
2010 Willow Park Killavilla Utd
2009 St. Peters FC Mullingar Athletic
2008 Willow Park Mullingar Athletic
2007 Gallen Utd Melville Utd
2006 St. Peters Mountmellick Utd
Combined Counties Shield 2016 Noreside Celtic Highfield Utd
2015 Clonown Rovers Towerhill Rovers
2014 Portlaoise Shamrocks Edenderry Town
2013 Portlaoise Melville Celtic
2012 Grange Utd Clara Town
2011 Pollough FC Killeigh Ramblers
2010 Dynamo Town Moate Celtic
2009 Clara Town Walsh Island Shamrocks
2008 Camlin Utd Ballycumber Rovers
2007 Spink Celtic BM Rovers
2006 Portlaoise FC Coolraine FC
Billy Hyland Premier Division Cup 2016 Inny FC Ballinahown
2015 Clonaslee Utd Temple Villa
2014 Mullingar Athletic Clonaslee Utd
2013 Edenderry Town Birr Town
2012 Melville Utd Gallen Utd
Saturday Divisions Cup 2016 Camlin Utd Longford Wanderers
2015 Dynamo Rooskey Grange Utd
2014 Mullingar Town Ballymahon
2013 Inny FC Boro Celtic
2012 Boro Celtic Camlin Utd
2011 Longford Wanderers Boro Celtic
2010 Stillery FC Olympic LN
2009 Cavan Town Camlin Utd
2008 Rathowen Utd Mullingar Athletic
2007 Willow Park Boro Celtic
2006 Wanderers FFC Mullingar Town
Michael Dolan Cup Div 1 Cup 2016 Clara Town Stradbally Town
2015 Inny FC Camlin Utd
2014 Boro Celtic Camlin Utd
2013 Tullamore Town Boro Celtic
2012 Tullamore Town Grange Utd
2011 Mullingar Athletic Shinrone FC
2010 Stillery FC Mullingar Athletic
Denis Delaney Div 2 Cup 2016 Walsh Island Shamrocks Towerhill Rovers
2015 Gracefield Athletic Portlaoise AFC
2014 Portlaoise FC Walsh Island Shamrocks
2013 Dynamo Town Raharney Utd
2012 Kilcormac Utd Birr Town
2011 Rathmore Utd Kilcormac Utd
2010 Kilcormac Utd Coralstown FC
2009 Hayward Celtic Monksland Utd
2008 Portlaoise Celtic Coolraine FC
2007 St. Aengus Shinrone
2006 Stradbally Town St. Aengus
Oliver Ward Div 3 Sub Cup 2016 Birr Town Portlaoise AFC
2015 Walsh Island Shamrocks Horseleap Utd
2014 Castlepollard Celtic Banagher Utd
2013 Colmcille Celtic Clara Town
2012 Clara Town Edenderry Town
2011 Riverside FC Moate Celtic
2010 Clara Town Moate Celtic
2009 Kilcormac Utd Walsh Island Shamrocks
2008 Hayward Celtic Westend Utd
2007 Portlaoise Killavilla
2006 Trumera Gentex
Div 4 Sub Cup 2016 Clara Town St.Aengus
2015 Mountmellick Utd Maryborough
2014 Ballinagar Clara Town
2013 St.Carthages Abbeyleix Athletic
2012 Derry Rovers Emo Celtic
2011 Frankford FC Daingean Town
2010 Gracefield FC Derry Rovers
2009 Clara Town Rochfortbridge
2008 Noreside Celtic Highfield Utd
2007 Heyward Celtic Clara Town
2006 Coralstown BM Rovers
Under 19 Cup 2016 Clara Town Clongowes Wood
2015 Tullamore Town Mountmellick Utd
2014 Willow Park Mountmellick Utd
2013 Abbeyleix Athletic Ballinahown
2012 Edenderry Town Abbeyleix Athletic
C.C.F.L. Youths Cup 2019 Tullamore Town Portlaoise AFC
2015 Birr Town Tullamore Town
2014 Willow Park Kinnegad Juniors AFC
2013 Edenderry Town Willow Park
2012 Tullamore Town Mullingar Athletic
2011 Tullamore Town Edenderry Town
2010 Tullamore Town Birr Town
2009 Willow Park Edenderry Town
2008 Tullamore Town Mountmellick Utd
2007 Portlaoise Rhode Celtic
2006 Portlaoise Rhode Celtic
Ita Farrell Under 17 Cup 2016 Portlaoise AFC Tullamore Town
2015 Mountmellick Utd Tullamore Town
2014 Willow Park Birr Town
2013 Willow Park Rosenallis
2012 Killavilla Utd Newbridge Town
2011 Clongowes Woods Birr Town
2010 Birr Town Clongowes Woods
2009 Mullingar Town Clongowes Wood
2008 M.R.Y.S Kilcormac Utd
2007 Portlaoise Longford Town
Tom Watkins Women’s Cup 2016 Willow Park Killeigh Ladies
2015 Killeigh Mullingar Athletic
2014 Mullingar Athletic Tullamore Town
2013 Mullingar Athletic Killeigh FC
2012 Banagher Utd Mullingar Athletic
2011 Mullingar Athletic Killavilla Utd
2010 Bealnamulla A/Town Tullamore Town
2009 Tullamore Town Bealnamulla A/Town
2008 Bealnamulla A/Town Tullamore Town
2007 Galway Bohemians Clara Town
2006 Eureka Utd Bealnamulla
C.C.F.L. Women’s Shield 2016 Raharney Utd Clara Town
2015 Tullamore Town Clara Town
2014 Tullamore Town Clara Town
2013 Birr Town Tullamore Town
2012 Birr Town Riverside FC
2011 Edenderry Town Riverside FC
2010 Banagher Utd Killeigh
2009 Banagher Utd Killavilla Utd
2008 Tullamore Town Killavilla Utd
2007 Birr Town Killavilla Utd
2006 Clara Town Birr Town
PMB Construction Over 35′s Cup 2016 Mullingar Athletic Clonaslee Utd
2015 Mullingar Athletic Stradbally Town
2014 Mullingar Athletic Nenagh AFC
2013 Rosenallis Mullingar Town
2012 Mullingar Town Longford Celtic
2011 Willow Park Longford Celtic
2010 Clara Town Mullingar Town
2009 Willow Park Clara Town
2008 Clara Town Connolly FC
PMB Construction Over 35s Shield 2016 Clara Town Rosenallis
2015 Willow Park Tullamore Town
2014 Clonaslee Utd Rosenallis
2013 Nenagh Camlin Utd
2012 Willow Park Clara Town
2011 Clara Town Rosenallis
2010 Gallen Utd Clonaslee Utd
2009 Derry Rovers Emo Celtic
2008 Killurin Clonmore Utd
Division 1 & 2 Shield 2011 Clonbonney FC Mullingar Athletic
Women’s Summer Shield 2009 Banagher Utd Clara Town
CCFL Women’s Futsal 2009 Bealnamulla Tullamore Town

 

League Winners Year Winners Runners Up
Senior Division 2016 St.Peters FC Willow Park
2015 Willow Park St.Peters
2014 Willow Park Arlington AFC
2013 Willow Park Mullingar Athletic
2012 Willow Park Mullingar Athletic
2011 Willow Park St Peters
2010 Willow Park St Peters
2009 Willow Park St Peters
2008 Willow Park Clara Town
2007 Clara Town Willow Park
2006 St. Peters Mullingar Town
Premier Division 2016 Inny FC Killavilla Utd
2015 Willow Park Clonaslee Utd
2014 Mullingar Athletic Willow Park
2013 CK Utd Mullingar Athletic
2012 Gallen Utd Melville Utd
2011 Willow Park Arlington FC
2010 Monksland Utd Edenderry Town
Division 1 2016 Rosenallis AFC Portlaoise AFC
2015 Ballinahown FC Derry Rovers
2014 Mullingar Town Temple Villa
2013 Tullamore Town Clonaslee Utd
2012 Abbeyleix Athletic Stradbally Town
2011 Rosenallis AFC Mullingar Athletic
2010 Arlington FC Gallen Utd
2009 Birr Town Melville Utd
2008 St. Peters Mountmellick Utd
2007 CK Utd Gallen Utd
2006 Clonaslee Utd Willow Park
Division 1 Saturday 2016 Camlin Utd Newtown FC
2015 Camlin Utd Inny FC
2014 Camlin Utd Boro Celtic
2013 Boro Celtic Camlin Utd
2012 Mostrim Utd Boro Celtic/Grange Utd
2011 Longford Wanderers Colmcille Celtic
2010 Stillery FC Rathowen Utd
2009 Mullingar Athletic Camlin Utd
2008 Stillery FC Mullingar Athletic
2007 Willow Park Connolly FC
2006 Wanderers FFC Boro Celtic
Division 2 2016 Walsh Island Shamrocks Portlaoise Shamrocks
2015 Portlaoise AFC Edenderry Town
2014 Moate Celtic Clara Town
2013 Dynamo Town Killeigh Ramblers
2012 Gracefield Athletic Moate Celtic
2011 Abbeyleix Athletic Ballybrittas FC
2010 Shinrone Utd Noreside Celtic
2009 Hayward Celtic Monksland Utd
2008 Temple Villa Coolraine FC
2007 Shinrone FC Highfield Utd
2006 Melville Utd Stradbally Town
Division 3 Saturday 2016 Mullingar Town Colmcille Celtic
2015 Moydow FC Longford Wanderers
2014 Gaels Utd Colmcille Celtic
2013 Longford Wanderers Newtown FC
2012 Mullingar Town Melville Celtic
2011 Grange Utd Inny FC
2010 Colmcille Celtic Longford Celtic
2009 Olympic LN Cavan Town
2008 Camlin Utd Cavan Utd
2007 Mullingar Athletic Ballymahon
2006 Connolly FC Mohill Town
Division 3 2016 Noreside Celtic Portarlington Town
Division 3A 2015 Towerhill Rovers Portlaoise Shamrocks
2014 Edenderry Town BBC Utd
2013 Portlaoise AFC Ballybrittas
2012 Killeigh Ramblers Edenderry Town
2011 Gracefield FC Rathmore Utd
2010 Dynamo Town Rathmore Utd
2009 Walsh Island Shamrocks Noreside Celtic
2008 Hayward Celtic Cloneygowan Celtic
2007 Killavilla Utd BM Rovers
2006 Trumera Rovers Shinrone
Division 3B 2015 Walsh Island Shamrocks Clonown Rovers
2014 Kilcormac Utd Banagher Utd
2013 Clara Town Banagher Utd
2012 Raharney FC Clara Town
2011 Moate Celtic Gentex
2010 Clonbonney FC Banagher Utd
2009 C.K. Utd Kilcormac Utd
2008 Ballycumber  Rovers Coralstown FC
2007 Clonmore Utd Coolraine FC
2006 Moate Celtic Clara Town
Division 4A 2016 O’Moore FC Maryborough
2015 Mountmellick Utd Portlaoise AFC
2014 Portlaoise Shamrocks Portarlington Town
2013 Towerhill Rovers St.Aengus
2012 Raheen Emo Celtic
2011 Daingean Town Arlington FC
2010 Riverside FC Gracefield FC
2009 Dynamo Town Rathmore Utd
2008 Noreside Celtic Clonminam Rovers
2007 Abbeyleix Athletic Heyward Celtic
2006 Cloneygowan Celtic Arlington FC
Division 4B 2016 St Carthages Monksland Utd
2015 Ballinagar FC Bracknagh Celtic
2014 Pullough FC Killoe
2013 Derry Rovers Raharney Utd
2012 Frankford FC East End Celtic
2011 Rochfortbridge FC Milnore Rovers
2010 Portlaoise C Raharney FC
2009 Clara Town Clonbonney
2008 Killeigh Ramblers Highfield Utd
2007 Rhode Celtic Westend Utd
2006 CK Utd Tullamore Celtic
Division 5A 2007 Noreside Celtic Shinrone
2006 Westend Utd Portlaoise FC
Division 5B 2007 Clara Town Birr Town
2006 Kilcormac Utd Highfield Utd
Women’s Division 2016 Killeigh Ladies Mullingar Athletic
2015 Killeigh Ladies Bealnamulla
2014 Mullingar Athletic Killeigh
2013 Mullingar Athletic Killeigh
2012 Mullingar Athletic Killeigh
2011 Tullamore Town Mullingar Athletic
2010 Bealnamulla A/Town Tullamore Town
2009 Bealnamulla A/Town Tullamore Town
2008 Bealnamulla A/Town Tullamore Town
2007 Bealnamulla A/Town Mullingar Athletic
2006 Bealnamulla A/Town Eureka Utd
Under 19 Division 2016 Clongowes Wood Tullamore Town
2015 Willow Park Mountmellick Utd
2014 Willow Park Killavilla Utd
2013 Tullamore Town Ballinahown
2012 Tullamore Town Edenderry Town
Youths Division 2016 Tullamore Town Mountmellick Utd
2015 Birr Town Longford Town
2014 Willow Park Rosenallis
2013 Edenderry Town Newbridge Town
2012 Mullingar Athletic Monksland Utd
2011 Edenderry Town Portlaoise FC
2010 Newbridge Town Willow Park
2009 Edenderry Town Tullamore Town
2008 Longford Town Mountmellick Utd
2007 Portlaoise Longford Town
2006 Portlaoise Killavilla Utd
Youths Division 1 2016 Rosenallis AFC Portlaoise AFC
2015 Banagher Utd Rosenalllis
2014 Kinnegad Juniors AFC Temple Villa
2010 Killavilla Utd Abbeyleix Athletic
2009 Rhode Celtic Clongowes Wood
Under 17 Division 2016 Willow Park Longford Town
2015 Longford Town Tullamore Town
2014 Willow Park Birr Town
2013 Willow Park Longford Town
2012 Killavilla Utd Gracefield Athletic
Under 17 Division 1 2016 Ballymahon Abbeyleix Athletic
2015 Ballinahown FC Mountmellick Utd
Youths Division 1 North 2011 Mullingar Athletic Clongowes Wood
Youths Division 1 South 2011 Abbeyleix Athletic Birr Town
Over 35 League North 2016 Clara Town Mullingar Town
2015 Mullingar Athletic Mullingar Town
2014 Mullingar Athletic Camlin Utd
2013 Camlin Utd Willow Park
2012 Mullingar Town Clonaslee Utd
2011 Birr Town Longford Celtic
Over 35 League South 2016 Portlaoise Shamrocks Nenagh AFC
2015 Nenagh AFC Clonaslee Utd
2014 Rosenallis AFC Nenagh AFC
2013 Rosenallis AFC Tullamore Town
2012 Tullamore Town Rosenallis AFC
2011 Mucklagh Tullamore Town
Development Division 2008 Willow Park Killavilla Utd
FacebookTwitterGoogle+Share